KK

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Kole

XVI Karmapa

Jego Świątobliwość 16. Karmapa Rangdziung Rigpe DordĹźe jest uwaĹźany za jednego z największych nauczycieli buddyjskich i mistrzów medytacji swoich czasów. Urodził się w 1924 roku w prowincji Derge we wschodnim Tybecie i został odnaleziony na podstawie listu – przepowiedni pozostawionego przez swojego poprzednika, 15. Karmapę, Kacziaba DordĹźe.
W roku 1931 młody 16. Karmapa otrzymał święcenia mnisie, jak równieĹź swoje tradycyjne atrybuty: ceremonialne szaty oraz Czarną Koronę. Następnie rozpoczął studia w tradycyjnej siedzibie Karmapów, klasztorze Tsurpu, pogłębiając znajomość i medytacyjne urzeczywistnienie sutr, tantr, Mahamudry a takĹźe Sześciu Jog Naropy. JuĹź jako dziecko wykazywał się głębokim, naturalnie pojawiającym się wglądem, często teĹź opowiadał swoim nauczycielom o swych poprzednich wcieleniach.
W roku 1959, z powodu sytuacji w Tybecie, okupowanym przez Chiny, Karmapa zdecydował się opuścić swój kraj. Zdawał sobie sprawę, Ĺźe dobro buddyjskich nauk zyska najwięcej, kiedy uda mu się wyswobodzić z coraz mocniejszego uścisku komunistycznego najeĹşdĹşcy. Tak więc, wraz z orszakiem 160 lamów, mnichów i ludzi świeckich Karmapa opuścił klasztor w Tsurpu i udał się w kierunku Bhutanu. Uczestnikom wyprawy udało się zabrać ze sobą najcenniejsze posążki, przedmioty rytualne, relikwie, tanki i księgi, przez stulecia przechowywane w klasztorze w Tsurpu.
Gubernator stanu Sikkim w północno – zachodnich Indiach podarował Karmapie klasztor Rumtek zbudowany za czasów 9. Karmapy Łangczuka DordĹźe (1556 – 1603). Jego Świątobliwość przystąpił tam do budowy nowego klasztoru. Dzięki hojnej pomocy indyjskiego rządu i gubernatora Sikkimu budowa została ukończona po czterech latach a Rumtek stał się oficjalną siedzibą Karmapy poza granicami Tybetu, jak równieĹź ośrodkiem buddyjskich studiów, rytuałów i praktyk.
W 1974 roku 16. Karmapa w towarzystwie grupy lamów Karma Kagyu przyjechał na Zachód odwiedzając Europę, USA i Kanadę. Po raz pierwszy ludzie na Zachodzie mieli szansę wziąć udział w ceremonii Czarnej Korony, którą kilkukrotnie przeprowadził tam Jego Świątobliwość. W grudniu tego samego roku, na zaproszenie swych pierwszych zachodnich uczniów, Olego i Hannah Nydahlów, Karmapa przyjechał do Kopenhagi.
W grudniu 1976 roku Karmapa przybył do Nowego Jorku rozpoczynając w ten sposób swoją podróĹź przez USA, a w roku następnym spędził sześć miesięcy podróĹźując po Europie, gdzie odwiedził Szwecję, Danię, Niemcy, Holandię, Francję i Wielką Brytanię. W maju 1980 Karmapa ponownie przyjechał na Zachód zatrzymując się na wykładach i ceremoniach w Londynie, Nowym Jorku, San Francisco i w Boulder w stanie Kolorado.
J.Ś. 16. Karmapa zmarł 5 listopada 1981 roku w szpitalu w pobliżu Chicago.