KK

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Kole

XVII Karmapa

J. Ś. 17. Karmapa Trinlej Taje DordĹźe urodził się w Tybecie 6 maja 1983 roku jako syn trzeciego Mipama Rinpocze, wielkiego lamy linii Ningma oraz Deczen Łangmo córki szlachetnej rodziny wywodzącej się od króla Gesara z Ling. JuĹź od kiedy miał półtora roku, chłopiec zaczął mówić wszystkim, Ĺźe jest Karmapą. W 1994 r. wraz z rodziną udało mu się zbiec z Tybetu do Nepalu, a następnie do Indii. W marcu tego samego roku młody Karmapa przybył do New Delhi, gdzie podczas uroczystości powitalnych J. Ś. Szamar Rinpocze oficjalnie rozpoznał go jako 17. Karmapę. Otrzymał imiona Trinlej (aktywność Buddy) Taje (nieograniczony) DordĹźe (niezmienny).
W roku 1997 Jego Świątobliwość został oficjalnie zaproszony do Bhutanu na uroczystości kremacyjne Topgi Rinpocze, gdzie został przyjęty z pełnymi honorami. Trwająca zwykle trzy godziny podróĹź od bhutańskiej granicy do stolicy kraju, Thimpu, zajęła siedem godzin, gdy tysiące zwolenników witało go podczas drogi. 17 paĹşdziernika 1997 roku trzy tysiące ludzi przyszło by otrzymać jego błogosławieństwo a cała królewska rodzina z królem i czterema królowymi przyjęła go jako 17. Karmapę.
W paĹşdzierniku 1999 r. 17. Karmapa wyruszył na swoją pierwszą międzynarodową trasę udzielając nauk i inicjacji tysiącom osób w Singapurze i na Tajwanie. Początek nowego tysiąclecia został zaznaczony pierwszą historyczną wizytą na Zachodzie. W niemieckim Dusseldorfie entuzjastycznie przyjęło go 6 tysięcy uczniów z kilkuset ośrodków Diamentowej Drogi i ponad 30 krajów.
Latem 2003 roku J. Ś. 17. Karmapa przeprowadził swój pierwszy oficjalny program w Stanach Zjednoczonych. 19 i 20 lipca udzielił inicjacji Karma Pakszi i Buddy Medycyny podczas spotkania zorganizowanego w San Francisco przez amerykańskie ośrodki buddyzmu Diamentowej Drogi.
W grudniu 2003, po formalnym ukończeniu studiów, 17. Karmapa został ogłoszony „Wielkim Mistrzem Tantrycznym” (sanskr. WadĹźraczaria).
Jego Świątobliwość rezyduje obecnie w Kalimpongu w Indiach, gdzie kontynuuje swój duchowy trening oraz zachodnią edukację.